Testy

 

TEST FMS
Test Funkcjonalnej Oceny Wzorców Ruchowych (Functional Movement Screen) to koncepcja 7 testów ruchowych stosowanych do oceny stanu zawodnika, ale również jako punkt wyjścia do działań korekcyjnych i treningowych. Wynik każdej próby oceniany jest w skali od 0 do 3.
Na podstawie uzyskanego wyniku mamy możliwość zaplanowania indywidualnego treningu. Pracujemy nad słabymi punktami w zakresie siły mięśniowej, długości mięśni czy stabilizacji, prowadząc do poprawy parametrów motorycznych i rozwoju sportowego zawodnika.

Jest to test, który wbił się już na stałe do kanonu badań sportowców ze względu na swoją prostotę wykonania i nieinwazyjną formę.

Baza testów FMS:

1. Test głębokiego przysiadu (deep sguat) – ocena mobilności i stabilności w obrębie bioder, kolan i stawów skokowych.
2. Test przeniesienia nogi nad płotkiem (hurdle step) – funkcjonalna ocena mobilności i stabilności całego łańcucha kinematycznego kończyny dolnej i tułowia
3. Przysiad w wykroku (in line lunge)– funkcjonalna ocena mobilności i stabilności całego łańcucha kinematycznego kończyny dolnej oraz jego komponentów podczas zadania asymetrycznego
4. Ocena mobilności obręczy barkowej (schoulder mobility) – ocena mobilności obręczy barkowej podczas łączonych ruchów sięgania
5. Aktywne uniesienie wyprostowanej nogi (active straight leg raise) – ocena zakresu ruchu mięśni grupy kulszowo-goleniowej przy ustabilizowanej miednicy.
6. Ugięcie ramion w podporze (trunk stability push up)– ocena stabilności tułowia w płaszczyźnie strzałkowej podczas symetrycznej pracy ramion.
7. Test stabilności rotacyjnej tułowia (rotational stability) – ocena wielopłaszczyznowej stabilności tułowia w połączeniu z niezależnymi ruchami kończyn dolnych i górnych.

TEST MCS
Test Kompensacji Ruchowych MCS (Movement compensation screen) to test oceny ograniczeń i kompensacji globalnych wzorców ruchowych, pozwala zidentyfikować tzw. „słabe ogniwa” naszego ciała, określić stopień ryzyka odniesienia kontuzji. Wyniki testu umożliwiają wprowadzenie działań prewencyjnych i naprawczych.

Test MCS składa się z 3 testów
1. przysiad z uniesionymi rękami,
2. przysiad na jednej nodze,
3. zeskok i ładowanie z określonej wysokości.

TEST SIŁY MAKSYMALNEJ, WYZNACZENIE 1RM
(między innymi dla przysiadu, wyciskana na ławce poziomej, podciągania na drążku i inne)
Siła mięśniowa to zdolność do wytworzenia pewnej, maksymalnej energii. Pomiarem siły mięśniowej jest wielkość maksymalnego ciężaru, jaki badany może podnieść podczas pojedynczego ruchu
Podstawową metodą oceny siły mięśnia jest 1RM (one repetition maximum), czyli maksymalne jednorazowe obciążenie.
Podczas testu określamy profil mięśniowy kończyn wyznaczając 1RM dla poszczególnych mięśni i ruchów w stawie. Wyznaczając indywidualnie wartość obciążenia zewnętrznego jesteśmy w stanie precyzyjnie dobrać obciążenie w zależności od charakteru pracy siłowej.

Skontaktuj się !

SKONTAKTUJ SIĘ!